Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Ha nem megy egyből, kezdjük fokozatosan!

Diéták, étrendek tömkelege olvasható különböző újságokban, könyvekben, interneten, ellentmondó információkat találunk sok helyen. Belekezdünk az egyikbe, majd megpróbáljuk a másikat, hogy leadjunk néhány kilót, majd sokszor elkeseredetten adjuk fel a próbálkozásokat.

Előző bejegyzésemben a paleolit étrend (életmód) alkalmazását ajánlottam, hiszen hosszú távon valóban látványos, és maradandó eredményeket érhetünk el vele. Ám ehhez az életmódhoz igen erős akaraterő és kitartás szükséges. Ha már elhatároztuk, hogy teszünk annak érdekében, hogy csökkentsük testsúlyunkat, de még nem érezzük az erőt magunkban, hogy ilyen szigorú életmódváltásba kezdjünk, vagy nem tudjuk/akarjuk a paleolit étrendet követn, akkor első lépésben kezdjünk el apránként figyelni a táplálkozásunkra!

Alábbiakban felsorolom mi az, amit fogyaszthatunk, és mi az ami “mellőzendő” a súlycsökkentés céljával folytatott táplálkozásban.

A(z) Elhízás diétájában JAVASOLHATÓ élelmianyagok:

  • gabonafélék, teljes kiőrlésű liszt, ebből készült kenyerek, péksütemények, tészták, korpával, magvakkal dúsított kenyér és péksütemények, barna rizs, durum tészta, gabonapelyhek, hajdina, köles, búza- és zabkorpa, nem cukrozott müzlik
  • zöldség és főzelékfélék, gombák, hüvelyesek
    saláták zsírszegény (pl. joghurtos, ecetes, kefíres, citromleves) öntettel, párolt, rakott, töltött zöldfőzelékek, habart főzelékek, savanyúságok,
  • burgonya, kukorica alkalmanként max. 20-25 dkg-nyi mennyiségben, hüvelyesek alkalmanként max. 15 dkg-nyi mennyiségben
  • gyümölcsök
    friss asztali gyümölcsök (a magasabb cukortartalmú gyümölcsökből, pl. banán, szőlő alkalmanként max.10 dkg mennyiség fogyasztható)
  • olajos magvak (legfeljebb 1 maréknyi javasolható az étrend színesítésére)
  • zsiradékok
    növényi olajok (alkalmanként 1 teáskanálnyi mennyiségben)
  • húsok, hús-készítmények, hal
    szárnyashús bőr nélkül, sovány sertés-, marha- vagy borjúhús (pl. karaj, comb), vadhúsok, nyúl, saját levében eltett és paradicsomos halkonzervek, max. 20% zsírtartalmú felvágottak (pl. gépsonka, csemege karaj, baromfi virsli), zsírszegény (pl. párolt, főtt, grillezett, vaslapon, són, alufóliában sült) húsételek
  • tej és tejtermékek
    1,5% zsírtartalmú tej, kefír, natur joghurt, író, aludt tej, sovány és félzsíros túró,  sovány (max. 20% zsírtartalmú) sajtok (pl. Tolnai sovány, Köményes, Óvári)
  • tojás hetente max. 4 db zsírszegényen elkészítve (pl. főtt, buggyantott)
  • édességek kerülendőek, helyettük inkább gyümölcsök, gyümölcszselék, alkalmanként max. 3 dkg étcsokoládé
  • italok
    víz, ásványvíz, tea, kávé, zöldség- és 100%-os gyümölcslé (alkalmanként 2-3 dl mennyiségben), vízzel, sovány tejjel készült turmix, alkalmanként max. 2 dl száraz bor

A(z) Elhízás diétájában KERÜLENDŐ élelmianyagok:

  • gabonafélék, kenyér, péksütemény
    finomított liszt, ebből készült kenyér, péksütemények, 4 tojásosnál magasabb tojástartalmú tészták, vajas kifli, édes és vajas tésztából készült péksütemények (pl. kakaós csiga), tepertős pogácsa, kalács
  • bő olajban sült, hagyományos rántással sűrített zöldfőzelékek, majonézes saláták, majonézes zöldségkrémek (pl. padlizsánkrém)
  • szirupos kompótok, befőttek, cukrozott gyümölcslevek, nektárok aszalt gyümölcsök (alkalmanként 3-4 dkg mennyiségben), , lekvár (alkalmanként max. 2 teáskanálnyi mennyiségben)
  • zsiradékok: szalonna, sertés-, liba-, kacsazsír, majonéz
  • pecsenye kacsa és liba, olajos halkonzervek, angolna, bő olajban sült húsételek, szalonna, kolbász, szalámifélék (30%-nál magasabb zsírtartalmú felvágottak), velő, magas zsírtartalmú sertés-, marhahús (pl. csülök, dagadó), tepertő
  • tejszín, sürített tej, teljes tej, 20% zsírtartalmú tejföl, zsíros túró, 30%-nál magasabb zsírtartalmú sajtok (pl. ömlesztett sajtok, parmezán, camambert), tejszínes gyümölcsjoghurtok, zsíros tejpor
  • zsírban gazdag tojásételek (pl. szalonnás, kolbászos rántotta)
  • édességek
    tejszínes, vajas krémmel töltött sütemények, linzerek, tejszínes fagylaltok, nugátok, cukorkák, karamella
  • italok: szörpök, alacsony gyümölcstartalmú levek, nektárok, cukros üdítőitalok, tömény alkoholos italok, desszert borok


Kezdhetjük fokozatosan a változtatásokat, de kezdjük el!

Fontos, hogy a táplálkozás mellett, a rendszeres testmozgást is iktassuk be életmódunkba!

Ha szeretne személyre szóló programcsomagot, amiben táplálkozási-, testmozgással kapcsolatos-, illetve stresszkezelési útmutatásokat állítok össze Önnek, akkor keressen fel az Oxygen Medicalban! A programokban személyre szóló tanácsokkal és hatékony együttműködéssel tudjuk segíteni Önt céljai mielőbbi megvalósításában.

 

Hart Nikolett

Az Oxygen Medical humnkineziológusa

0 Tovább

Paleolit „diéta” - tények és tévhitek

Napjainkban egyre többet halljuk a „paleolit diéta” kifejezést, megszámlálhatatlan internetes oldalon, fórumokon olvashatunk a módszer lényegéről, mit ehetünk, mit nem…

Számos tévhit, és félreértésre okot adó momentumot találhatunk, amit nem árt tisztázni, mielőtt valaki bele vetné magát a drasztikus változtatásokba. A paleolit „rajongótábor” egyre bővül, ugyanakkor vannak „támadói” is, akik a diéta hatékonyságát megkérdőjelezik, illetve bizonyos részleteit elítélik.

Ebben a cikkben szeretnék „tiszta vizet” önteni a pohárba a paleolit étrend néhány elemével kapcsolatosan.

„A paleolit táplálkozás lényege a visszatérés a kőkori étrendhez. Mivel a gabonafélék és a tejtermékek csupán az utóbbi tízezer évben váltak az ember táplálékává, ezeket egyrészt nem tudjuk megemészteni rendesen, másfelől túl nagy szénhidrát terhelést jelent a szervezetnek, s ez a civilizációs betegségek fő okozója”  - írja Szendi Gábor a könyvében.

Alapvetően elmondható napjaink nyugati társadalmáról, hogy mérhetetlen mennyiségű cukrot, finomított lisztet, egyéb egyszerű szénhidrátokat fogyaszt, ami valóban megterheli a szervezetet, és számos betegség kialakulásában jelentős szerepet játszik (elhízás, 2-tipusú cukorbetegség, magas vérnyomás, metabolikus szindróma…). Ezt csak tetézi a mozgásszegény életmód, valamint a jelenkor elvárásaiból adódó állandó stressz.

Felnőtt korban egyre több embernél jelennek meg a laktóz-, illetve a glutén-érzékenység tünetei is, melyek a fizikai kellemetlenségek mellett sok pszichés problémát is generálnak.

Elsősorban ezen (testi-, lelki-) problémák kiküszöbölése érdekében fontos a csökkentett szénhidrátbevitel, valamint a tejtermékek és a glutént tartalmazó élelmiszerek étrendből való kiiktatása. (Az étrendből el kell hagyni minden olyan ételt, amely búzát, árpát, zabot vagy rozst tartalmaz).

A paleolit táplálkozás kiiktatja a magas fehérje tartalmú hüvelyeseket is, mert lektin található bennük, ami mérgező, áteresztővé teszi a bélfalat, és az így átjutó emésztetlen fehérjék autoimmun folyamatokat és idegrendszeri problémákat idéznek elő.

Ezek a nagyon szigorú megszorítások kevés ember számára tartható elvárásokat támasztanak. Itt hangsúlyoznám, hogy a teljes szigor abban az esetben adekvát, ha a fent említett ételcsoportokkal szembeni érzékenység valóban fenn áll. Abban az esetben, ha glutén-érzékenység nem áll fenn, nyugodtan fogyasztható heti 1-2 alkalommal teljes kiőrlésű pékáru, vagy durum tésztából készült étel.

Tejtermékek kapcsán is tehető némi engedmény. Alapvetően a kemény sajtok mértékkel történő fogyasztásával megengedő a paleolit étrend, de a savanyított tejtermékek, - mint a kefír, natúr joghurt -szintén bevehető alkalmanként a paleolit táplálkozásba, sőt fogyaszthatunk néha laktóz-mentes túrót is.

A hús- és a zsírfogyasztás minden további nélkül megengedett ebben az étrendben. Itt is érdemes pontosítani egy-két momentumot. A hús, az friss csirke, hal, marha, disznó,…hús legyen, lehetőleg sütve, főzve, grillezve készítve! Hanyagoljuk a panírozást, rántást, és a mirelit áruk fogyasztását! Továbbá érdemes kerülni a felvágottak nagy részét is, hiszen ezekben sokszor több az adalék anyag, mint a hús.

Zsírok fogyasztása esetén is legyünk mértéktartóak (főleg, ha az egészségesnek mondott táplálkozásunk mellé nem társul rendszeres fizikai aktivitás)! A kemény sajtok fogyasztása megengedett, de tudjuk azt, hogy ezeknek is nagyon magas a zsírtartalma, így túlzásokba ne essünk ezen a téren sem! A tojás fogyasztása heti 3-4 darabnál ne legyen több!

A paleolit étrend egyéb előnyeinek, hátrányainak tárgyalását folytatom következő cikkemben.

Ne feledjük, ez nem egy „időszakos diéta”, ez egy életmód/életforma, amit hosszú távon, következetesen érdemes folytatni. Természetesen ez esetben sem hagyhatom ki az étrend betartása mellett folytatott, rendszeres testmozgás nélkülözhetetlen szerepének hangsúlyozását.

Táplálkozási tanácsokért, személyre szabott életmód programok összeállításáért forduljon hozzám bizalommal.

Hart Nikolett

Az Oxygen Medical humánkineziológusa

5 Tovább

A nem megfelelő diéták és fogyókúrák veszélye

Már a kúra szó maga is sok félreértésre ad okot. Mert ha valamit kúraszerűen csinálunk, az azt feltételezi, hogy a folyamat egy idő után befejezhető, és visszaállhat a korábbi állapot. Csakhogy ilyenkor a leadott kilók is gyakran visszakúsznak.

A túl gyorsan megkezdett, drasztikus fogyókúrák azonban komoly veszélyekkel is járhatnak. Időt kell hagyni a szervezetnek a fogyásra, hisz a testsúlygyarapodás sem egyik napról a másikra történt!

A nagyon alacsony energiabevitelre, a koplalásra a szervezet az izomfehérjék lebontásával reagál, a „zsírpárnák” csökkentése helyett. Ezért az egészséges diéta egyik legfontosabb ismérve az alapanyagcseréhez szükséges minimális kalóriabevitel!

A nem megfelelően összeállított diéta tápanyaghiányokhoz vezethet. Ez attól függ, hogy melyik fogyókúrás diéta milyen élelmiszert, illetve tápanyagot tilt vagy enged. (erről további  cikkeinkben még beszélünk)

A divatos diéták többsége egyoldalú étrend. Hiába szeretné a testsúlyát hatékonyan és gyorsan csökkenteni, a szervezetnek szüksége van a tápanyagok – a szénhidrátok, a fehérjék és a zsírok – megfelelő arányára, vitaminokra és ásványi anyagokra. Az energiaszegénység és a tápanyaghiány nem ugyanazt jelentik. A szénhidrát- vagy fehérjementes napok ezért nem hoznak látványos eredményt. Sem a mennyiségi, sem a minőségi éhezés nem vezet tartós megoldáshoz.

Ezek a diéták nem tudományos alapokon, hanem véletlenszerűen működnek. Akiknek egy adott diéta “bejön”, az legtöbbször annak köszönhető, hogy az “engedélyezett” tápanyagok megfelelnek szervezete pillanatnyi igényének. Vagy egyszerűen a test sorvadásának köszönhető a fogyás. Ezek a fogyókúrák nem adnak mintát a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz, ezért hosszú távon nem is nagyon tarthatóak. A kúra végeztével ismét megjelenik a túlsúly, emelkedik a testzsír-százalék, és létrejön a jójó-effektus.

A hatékony diéta ismérvei

  • személyre szabott energiabevitelt határoz meg
  • meghatározza az egyén számára szükséges tápanyagok mennyiségét és arányait (szénhidrát, fehérje, zsír)
  • kielégíti a mikrotápanyag szükségletet (vitaminok, ásványi anyagok)
  • figyelembe veszi az egyén tápanyagokkal szembeni toleranciáját, igényeit, szokásait
  • változatos és könnyen betartható
  • nem ígér gyors, lemondás nélküli eredményeket, hanem egy élethosszig tartható, egészséges életmódot határoz meg

A kísérletezés veszélye azonban elkerülhető, ha megfelelő, tudományos alapokon nyugvó információval rendelkezik adott személy. Ehhez nyújtok Önnek maximális segítséget az Oxygen Medical humánkineziológusaként.

Személyre szabott életmódorvoslás felmérések és életmód programcsomagok összeállításával könnyen és hatékonyan tudjuk (közös erőfeszítéssel) megvalósítani az Ön által kitűzött célokat. Szeretném, hogy minél több ember jusson alapos ismerethez az egészséges életmód, testmozgás, és táplálkozás terén.

Hart Nikolett

0 Tovább

Életmód Orvoslás

blogavatar

A civilizált világban a legnagyobb problémát jelentő betegségek többsége életmód-alapú. Az Életmód Orvoslás a különböző egészségügyi problémák kezelésében kínál étkezésen, mozgáson, stressz-menedzsmenten és más életmód tényezőkön alapuló kezelést.
- Testsúlycsökkentés
- EgészségPontok
- Életmód Orvoslás
- énEgészségem