Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Néhány hasznos gondolat az allergiáról

Allergia és a csecsemőkori táplálás

Az allergiás betegek számának folyamatos emelkedésében döntő szerepet játszik az örökletes hajlam. Egy allergiás szülő esetében 30-40%, míg ha mindkét szülő allergiás már akár 60-80% is lehet az esélye annak, hogy a gyermeknél is jelentkeznek a tünetek. Az allergia megjelenése több szervet érinthet, jelentkezhet légúti, bőr és gyomor-bélrendszeri tünetekkel. Az allergia kiváltásában számos tényező játszik szerepet, de csecsemő- és gyermekkorban ezek közül az elfogyasztott ételeknek van nagy jelentősége. Gyermekeknél az életkor előrehaladtával is változhatnak a tünetek: a csecsemőkorban jellemző száraz, ekcémás bőr, majd a szilárd ételek bevezetés követően hasfájás, haspuffadás, hasmenés jelenhet meg. Allergiára hajlamos gyermeknél a légúti allergia tünetei - amihez asztma is társulhat - rendszerint óvodás-kisiskolás korban jelentkeznek.

Az utóbbi időben bebizonyosodott, hogy a túlzott tisztaság is többet árt, mint használ. Az immunrendszer megfelelő érését,- így az allergia megelőzését - a túl steril környezet nem teszi lehetővé. A kisgyermek szervezetének szüksége van találkozásra a környezet baktériumaival, melyek elősegítik a gyermek ellenálló képességének növekedését. Ami az allergia étrenddel történő megelőzését illeti, egységes az állásfoglalás, az eddigi vizsgálatok alapján a szakértők egyértelműen nem javasolják a kismama számára az allergénmentes diétát a terhesség hónapjaiban. A fontos élelmiszerek kizárása csak hiányállapotot idéz elő, az allergia megelőzését nem segíti.

A táplálkozás szerepe azonban mégiscsak kulcsfontosságú az allergia megelőzésében, azonban itt nem a kismamára, hanem a csecsemő táplálkozására kell gondolnunk, a hozzátáplálás időszakára, az ételek bevezetésének megfelelő sorrendjére. Az allergia megelőzés legfontosabb pillére az anyatejes táplálás. Számos kutatás támasztja alá a szoptatás jelentőségét az allergia megelőzésében. A probiotikumok szedése, vagy anyatej hiányában a prebiotikumokkal és probiotikumokkal dúsított tápszerek adása szintén jótékony hatású. Ezen kívül a legfrissebb kutatások tükrében az is kiderült, hogy a D-vitamin pótlás is igen fontos szerepet tölt be a szervezet egészséges működésének biztosításában, illetve az allergiás, asztmás panaszok megelőzésében. Bizonyítást nyert ugyanis, hogy a „napfény-vitamin” az immunrendszer befolyásolásával változtatja meg az ételekre kialakuló reakciót és segítheti elő az orális tolerancia kialakulását. Allergiára hajlamos családokban ezért erre fokozottan ügyelni kell.

Fontos tudni, hogy az anyatejes táplálás képes csökkenteni az új ételekre adott allergiás-reakciók gyakoriságát. Ezért került például a lisztes ételek bevezetésének időpontja a csecsemő 4-6 hónapos korára. A szoptatás idején megkezdett hozzátáplálás során, az anyatej értékes összetevői ugyanis segíthetik a gluténnel szembeni tolerancia kialakítását.

Allergia és táplálkozás

Általánosságban elmondható, hogy táplálkozásunk minden esetben befolyásolja allergiás betegségünket. Az elfogyasztott tápláléknak kiemelt szerepe van a táplálékallergiák esetében, de táplálkozásunk fontos szerepet játszik a keresztallergiák és minden egyéb allergiás betegség lefolyásában is.

Mit egyen az allergiás beteg? A probiotikumok és a prebiotikumok

A bélben normálisan több millió Lactobacillus és Bifidus törzsekhez tartozó baktérium él, fontos szerepük van az emésztésben, a szervezet vitamin-ellátottságában, fokozzák a bélnyálkahártyán keresztüli ellenanyag termelést, megakadályozzák a betegséget okozó káros baktériumok megtelepedését a bélben, védő hatású anyagokat termelnek. Azokat az élelmiszereket, amelyek ezen jótékony hatású bélbaktériumokat élő formában tartalmazzák, probiotikumoknak nevezzük. A prebiotikumok nem emészthető élelmiszer-összetevők, amelyek áthaladva a bélcsatornán, annak alsóbb részébe jutva a vastagbélben élő, jótékony hatású bélbaktériumok szaporodását segítik elő. Szerkezetüket tekintve kis súlyú molekulák, amelyek cukrokat tartalmaznak. A prebiotikumok nem csupán a „jó” hatású baktériumok - elsősorban Bifidus és Lactobacillus törzsek - szaporodását segítik elő, hanem olyan anyagok képződését is serkentik, amelyek a probiotikumokhoz hasonlóan a nyálkahártyavédő ellenanyag (immunglobulin A) termelődését fokozzák.

Mely élelmiszerek tartalmaznak pro és prebiotikumot?

Számos élelmiszer tartalmaz probiotikumot, például az élőflórás joghurtok, aludttej, savanyított tejtermékek és egyes húsáruk. Vigyázni kell azonban arra, hogy ezen élelmiszerek csak friss állapotban tartalmaznak megfelelő mennyiségben Bifidus vagy Lactobacillus törzseket. A tartós hűtés közben ugyanis a jótékony baktériumok egy része elpusztulhat. Léteznek étrendi kiegészítők, amelyek kapszulázott formában elegendő mennyiségű probiotikumot tartalmaznak, és minőségüket nem befolyásolja a hűtés.
A prebiotikumokat megtaláljuk a hagymában, fokhagymában, articsókában, cikóriában, babban, borsóban, zabpehelyben, búzában, tejben, érett sajtokban, anyatejben, de ezen kívül számos élelmiszer tartalmazza őket. Ezek a lactulózt, fructo-oligoszacharidot, galacto – oligoszacharidot, inulint tartalmazó élelmiszerek. Ezeket bátran fogyaszthatja az allergiás beteg.

Allergia és testmozgás

A közhiedelemmel ellentétben a rendszeres mozgás, a sport az allergiás betegnek is fontos. Ahogy az a római birodalomban is ismert volt: „ép testben ép lélek”, vagyis az egészség megteremtésének, megőrzésének egyik alapvető feltétele a rendszeres mozgás. Ez alól az allergiás betegségben szenvedő egyén sem számít kivételnek, sőt, allergiás betegek is lehetnek élsportolók.

Az allergiát okozó anyagtól és a tünetektől függően más és más sport ajánlott, általánosságban elmondható, hogy ételallergia esetén nincs megkötés, míg bőrkiütéssel járó allergiánál a bőrbetegség korlátozhatja átmenetileg pl. az úszás gyakorlását.
Úszás, búvárkodás, síelés: légúti megbetegedésekben általában ajánlott az úszás, míg a búvárkodás és a síelés esetében a nagyobb levegőnyomás miatt a nyálkahártya duzzanat fokozódhat és rohamot provokálhat. Lovaglás: porallergia esetén, vagy lószőrre allergiásoknál nem ajánlott. Tenisz, baseball, futball, golf: a pollen-érzékenyeknél rohamot válthat ki, főleg ha fűnyírás után közvetlenül végezzük ezeket a sportokat. Korcsolya, hoki: a hideg levegőre érzékeny lehet a nyálkahártya, duzzanat alakulhat ki vagy fokozódhat.
Beltéri sportok (aerobic, testépítés, squash, spinning): végezhető minden allergiás betegnek, ügyelni kell azonban a beltéri környezet előzetes allergénmentesítésére. Ne sportoljunk tehát penészes pincében működő konditeremben! Súlyos allergia esetén legegyszerűbb a már allergénmentesített otthonunkban bármely torna végzése.

Heti három alkalommal végzett 1 – 1,5 órás edzés, vagy napi rendszerességgel végzett 30 – 45 perces mozgás (ez utóbbi legalább heti 1 napos szünettel) elegendő. Ne feledjük, hogy az intenzív séta is sokat segíthet, amennyiben nincs magas pollenkoncentráció és kimehetünk a szabadba. Kerüljük a megerőltetést, ez légúti betegeknél rohamot provokálhat.

Sportoljunk tehát rendszeresen, mértékkel, átgondolva mikor, hogyan, milyen sportot űzünk, ezzel segítve immunrendszerünk működését és általános jó közérzetünk kialakítását.

0 Tovább

A kényes egyensúly alapjai

Az optimális életmódnak négy olyan alappillére van, amelyek mindkét nemnél önmagukban is döntőnek bizonyultak a hosszabb, egészségesebb élet elérésének szempontjából.

Ezek:

1.  a dohányzás mellőzése,

2.  a rendszeres fizikai aktivitás,

3.  az egészséges testsúly megőrzése és

4.  a mediterrán étrend szerinti táplálkozás.

 

Míg az első kritérium egyértelmű, addig a másik hármat érdemes pontosítani.  A fizikai aktivitás alatt heti legalább 150 perc, lihegéssel járó, közepes intenzitású mozgást értünk, az egészséges testsúlyt legkönnyebben a testtömegindex-szel (a BMI-nek 18,5 és 25 közé kell esnie), és a derék-csípő hányadossal (az értéknek nők esetében 0,85, férfiak esetében 0,9 alatt kell lennie) határozhatjuk meg. A mediterrán étrend pedig főként a zöldségekre, gyümölcsökre, olajos magvakra, halakra, egyszeresen telített zsírokra, és kevés húsra, korlátozott alkoholbevitelre épül.

Ha ezt a négyes fogatot betartjuk, kutatások szerint akár négyszer jobbak lehetnek az életkilátásaink. Miután összehasonlították a legegészségesebben élő nők adatait a legkevésbé egészségesen élőkkel, a tudósok arra jutottak, hogy az utóbbiaknak megnégyszereződött a halálozási rizikója.

A férfiaknak ugyanakkor két és félszer nagyobb volt az esély a végzetes kimenetelű betegségre, ha nem a négy faktor szerinti életmódot folytattak.

 

Mű helyett természetes

A nők és az egész család táplálkozásában a fő szabály, hogy a félkész-, kész-, tartósított-, és más műételek helyett minél inkább a rostban gazdag zöldség, gyümölcs és gabona legyenek az étrend alapjai. Ezek amellett, hogy segítik az emésztést, szinte kimossák a salakanyagokat a szervezetből, így hatékonyabbá válik a természetes méregtelenítés. Napi 10 dkg tejtermék vagy 1-2 deci tej feltölti a kalciumraktárakat, ami a hölgyeknél a menopauza után megelőzheti a csontritkulást. Ami a fehérjéket illeti, napi 20-30 dkg hús és 10 dkg hal fogyasztása ajánlott - ami hetente összeadódhat –.

A nőknek különösen érdemes figyelniük a fitoösztrogének bevitelére. Ezek olyan növényi eredetű vegyületek, amelyek képesek a női nemi hormonhoz hasonló hatást kiváltani. Az emberi táplálkozásban is szerepet játszó anyagok leggazdagabb forrásai a szója, a lenmag és a vörös lóhere nevű gyógynövény. Ez utóbbi és a szója is fogyaszthatók étrend-kiegészítő kapszulák formájában, bár a szóját húshelyettesítőnek is használhatjuk. A lenmagból napi 1-2 teáskanállal ajánlott elkeverni egy doboz joghurtban, és kapható természetes összetevőkből készült filteres tea – ez beválhat a klimax tüneteinek enyhítésében is. A fitoösztrogének adagolása előtt ajánlott nőgyógyásszal konzultálni!

 

A sport agyi antidepreszszánsokat termel

A nőknél nem csak a fokozott terhelés, de maga a ciklus is okozhat hangulatváltozásokat,

súlyos esetben akár depressziót. Viszont könnyen elérhető a hatékony ellenszer. A mozgás során szerzett pozitív élmények ugyanis természetes módon javítják a hangulatot, ám a változások biológiailag is megmagyarázhatók.

Bármennyire is furcsa, a fizikai aktivitás valójában stresszt jelent a szervezetnek. Ám ha sikerül beállítani a megfelelő intenzitást és gyakoriságot, az agy alkalmazkodik ehhez a visszatérő stresszhez és több olyan anyagot kezd termelni, amelyek részt vesznek a stresszválaszban – például noradrenalint és szerotonint.

Ezek a hormonok pedig antidepresszáns hatásúak, vagyis a kitartóan végzett sport egyfajta természetes gyógyszernek tekinthető a hangulatzavarban. Ugyancsak csökkentik a fájdalom-

és fáradtságérzetet az opiátok, amelyek hiányát akkor is érezhetjük, ha rendszeres mozgás után kihagyjuk az edzéseket.

0 Tovább

Hogyan előzhetjük meg a télvégi betegségeket?

A téli – kora tavaszi nedves, hideg időszakban újra gyakoribbá válnak a megfázások, fertőzések, melyeket szeretnénk megúszni, ám gyakran épp apróságokkal, mindennapi szokásainkkal ártunk a legtöbbet. Mit tegyünk, és mit ne, hogy könnyebben átvészeljük a náthás, influenzás időszakot?

A University of Massachusetts Medical School kutatói 8 éven át vizsgálták az alkoholfogyasztás, a különböző fertőzések, gyulladások és az immunitás közötti kapcsolatot. Megállapították, hogy nagyobb mennyiségű alkohol hatására a szervezet fogékonyabbá válik a fertőzésekre.

A Tufts University kutatói szerint, a tipikus, magas zsírtartalmú nyugati étrend hatására romlik az immunrendszer működése. Kevesebb zsír fogyasztásával javult a fertőzések elleni védekezésben fontos szerepet játszó T-sejtek működése.

A túlsúly szintén fogékonyabbá tehet a fertőzésekre. A test zsírszövetei által előállított hormonok ugyanis aktiválják az immunrendszer gyulladásos válaszát. A testzsír tehát az anyagcsere szempontjából nagyon is aktív szövet, a T-sejtek működését csökkentő, gyulladáskeltő vegyületek forrása.

Kerüljük ugyanakkor a drasztikus fogyókúrákat, melyek legyengítik az immunrendszert, a fogyás legyen lassú, folyamatos folyamat!

A Tel-Aviv University kutatói felfedezték, hogy a krónikus stressz nem csupán gyengíti az immunrendszert, de az immunerősítést célzó gyógyszeres terápiák hatékonyságát is csökkenti. A folyamatos, fel nem dolgozott stressz többek között alvászavart okoz, és ezek együttese a hormonháztartás felborulásához vezethet. Alváshiány esetén emelkedik a stressz hormon (kortizol) szintje, ami az immunrendszerben gyulladásos választ provokál, ennek tartós fennállása a szövetek károsodásához vezet.

Emellett befolyásolja immunrendszerünk működését társas kapcsolataink megléte/hiánya, a bennünk dúló érzelmek minősége/intenzitása, és persze a környezeti stressz-faktorok is.

Mit tegyünk tehát?

Ne hanyagoljuk társas kapcsolatainkat! A beszélgetések segítenek a stressz leküzdésében. Ne fogyasszunk alkoholt, kivétel a napi max. 1-2 dl jó minőségű, száraz vörösbor – melyet érrendszeri terápiának is tekinthetünk -.

Részesítsük előnyben a friss zöldség- és gyümölcsleveket, és a tiszta vizet! Térjünk át a tudatos, reformtáplálkozásra, mely a súlytöbbletet is mérsékli! Napi szinten figyeljük oda a megfelelő stressz-kezelésre: próbáljuk ki a jógát, meditációt, masszázst, légzéstechnikákat!

És ami a legfontosabb: legkevesebb heti három alkalommal illesszünk be napirendünkbe valamilyen általunk kedvelt testmozgást is!

Emellett lényeges lenne a napi minimum 7 órás pihentető alvás, és a megfelelő vitaminbevitel.

Immunrendszerünk megfelelő működéséhez szükséges vitaminok: A, B6, C, D és E vitamin, a folsav, továbbá a fertőzések elleni védekezésben fontos szelén, réz, cink és vas.

0 Tovább

Életmód Orvoslás

blogavatar

A civilizált világban a legnagyobb problémát jelentő betegségek többsége életmód-alapú. Az Életmód Orvoslás a különböző egészségügyi problémák kezelésében kínál étkezésen, mozgáson, stressz-menedzsmenten és más életmód tényezőkön alapuló kezelést.
- Testsúlycsökkentés
- EgészségPontok
- Életmód Orvoslás
- énEgészségem