Az optimális életmódnak négy olyan alappillére van, amelyek mindkét nemnél önmagukban is döntőnek bizonyultak a hosszabb, egészségesebb élet elérésének szempontjából.

Ezek:

1.  a dohányzás mellőzése,

2.  a rendszeres fizikai aktivitás,

3.  az egészséges testsúly megőrzése és

4.  a mediterrán étrend szerinti táplálkozás.

 

Míg az első kritérium egyértelmű, addig a másik hármat érdemes pontosítani.  A fizikai aktivitás alatt heti legalább 150 perc, lihegéssel járó, közepes intenzitású mozgást értünk, az egészséges testsúlyt legkönnyebben a testtömegindex-szel (a BMI-nek 18,5 és 25 közé kell esnie), és a derék-csípő hányadossal (az értéknek nők esetében 0,85, férfiak esetében 0,9 alatt kell lennie) határozhatjuk meg. A mediterrán étrend pedig főként a zöldségekre, gyümölcsökre, olajos magvakra, halakra, egyszeresen telített zsírokra, és kevés húsra, korlátozott alkoholbevitelre épül.

Ha ezt a négyes fogatot betartjuk, kutatások szerint akár négyszer jobbak lehetnek az életkilátásaink. Miután összehasonlították a legegészségesebben élő nők adatait a legkevésbé egészségesen élőkkel, a tudósok arra jutottak, hogy az utóbbiaknak megnégyszereződött a halálozási rizikója.

A férfiaknak ugyanakkor két és félszer nagyobb volt az esély a végzetes kimenetelű betegségre, ha nem a négy faktor szerinti életmódot folytattak.

 

Mű helyett természetes

A nők és az egész család táplálkozásában a fő szabály, hogy a félkész-, kész-, tartósított-, és más műételek helyett minél inkább a rostban gazdag zöldség, gyümölcs és gabona legyenek az étrend alapjai. Ezek amellett, hogy segítik az emésztést, szinte kimossák a salakanyagokat a szervezetből, így hatékonyabbá válik a természetes méregtelenítés. Napi 10 dkg tejtermék vagy 1-2 deci tej feltölti a kalciumraktárakat, ami a hölgyeknél a menopauza után megelőzheti a csontritkulást. Ami a fehérjéket illeti, napi 20-30 dkg hús és 10 dkg hal fogyasztása ajánlott - ami hetente összeadódhat –.

A nőknek különösen érdemes figyelniük a fitoösztrogének bevitelére. Ezek olyan növényi eredetű vegyületek, amelyek képesek a női nemi hormonhoz hasonló hatást kiváltani. Az emberi táplálkozásban is szerepet játszó anyagok leggazdagabb forrásai a szója, a lenmag és a vörös lóhere nevű gyógynövény. Ez utóbbi és a szója is fogyaszthatók étrend-kiegészítő kapszulák formájában, bár a szóját húshelyettesítőnek is használhatjuk. A lenmagból napi 1-2 teáskanállal ajánlott elkeverni egy doboz joghurtban, és kapható természetes összetevőkből készült filteres tea – ez beválhat a klimax tüneteinek enyhítésében is. A fitoösztrogének adagolása előtt ajánlott nőgyógyásszal konzultálni!

 

A sport agyi antidepreszszánsokat termel

A nőknél nem csak a fokozott terhelés, de maga a ciklus is okozhat hangulatváltozásokat,

súlyos esetben akár depressziót. Viszont könnyen elérhető a hatékony ellenszer. A mozgás során szerzett pozitív élmények ugyanis természetes módon javítják a hangulatot, ám a változások biológiailag is megmagyarázhatók.

Bármennyire is furcsa, a fizikai aktivitás valójában stresszt jelent a szervezetnek. Ám ha sikerül beállítani a megfelelő intenzitást és gyakoriságot, az agy alkalmazkodik ehhez a visszatérő stresszhez és több olyan anyagot kezd termelni, amelyek részt vesznek a stresszválaszban – például noradrenalint és szerotonint.

Ezek a hormonok pedig antidepresszáns hatásúak, vagyis a kitartóan végzett sport egyfajta természetes gyógyszernek tekinthető a hangulatzavarban. Ugyancsak csökkentik a fájdalom-

és fáradtságérzetet az opiátok, amelyek hiányát akkor is érezhetjük, ha rendszeres mozgás után kihagyjuk az edzéseket.