A téli – kora tavaszi nedves, hideg időszakban újra gyakoribbá válnak a megfázások, fertőzések, melyeket szeretnénk megúszni, ám gyakran épp apróságokkal, mindennapi szokásainkkal ártunk a legtöbbet. Mit tegyünk, és mit ne, hogy könnyebben átvészeljük a náthás, influenzás időszakot?

A University of Massachusetts Medical School kutatói 8 éven át vizsgálták az alkoholfogyasztás, a különböző fertőzések, gyulladások és az immunitás közötti kapcsolatot. Megállapították, hogy nagyobb mennyiségű alkohol hatására a szervezet fogékonyabbá válik a fertőzésekre.

A Tufts University kutatói szerint, a tipikus, magas zsírtartalmú nyugati étrend hatására romlik az immunrendszer működése. Kevesebb zsír fogyasztásával javult a fertőzések elleni védekezésben fontos szerepet játszó T-sejtek működése.

A túlsúly szintén fogékonyabbá tehet a fertőzésekre. A test zsírszövetei által előállított hormonok ugyanis aktiválják az immunrendszer gyulladásos válaszát. A testzsír tehát az anyagcsere szempontjából nagyon is aktív szövet, a T-sejtek működését csökkentő, gyulladáskeltő vegyületek forrása.

Kerüljük ugyanakkor a drasztikus fogyókúrákat, melyek legyengítik az immunrendszert, a fogyás legyen lassú, folyamatos folyamat!

A Tel-Aviv University kutatói felfedezték, hogy a krónikus stressz nem csupán gyengíti az immunrendszert, de az immunerősítést célzó gyógyszeres terápiák hatékonyságát is csökkenti. A folyamatos, fel nem dolgozott stressz többek között alvászavart okoz, és ezek együttese a hormonháztartás felborulásához vezethet. Alváshiány esetén emelkedik a stressz hormon (kortizol) szintje, ami az immunrendszerben gyulladásos választ provokál, ennek tartós fennállása a szövetek károsodásához vezet.

Emellett befolyásolja immunrendszerünk működését társas kapcsolataink megléte/hiánya, a bennünk dúló érzelmek minősége/intenzitása, és persze a környezeti stressz-faktorok is.

Mit tegyünk tehát?

Ne hanyagoljuk társas kapcsolatainkat! A beszélgetések segítenek a stressz leküzdésében. Ne fogyasszunk alkoholt, kivétel a napi max. 1-2 dl jó minőségű, száraz vörösbor – melyet érrendszeri terápiának is tekinthetünk -.

Részesítsük előnyben a friss zöldség- és gyümölcsleveket, és a tiszta vizet! Térjünk át a tudatos, reformtáplálkozásra, mely a súlytöbbletet is mérsékli! Napi szinten figyeljük oda a megfelelő stressz-kezelésre: próbáljuk ki a jógát, meditációt, masszázst, légzéstechnikákat!

És ami a legfontosabb: legkevesebb heti három alkalommal illesszünk be napirendünkbe valamilyen általunk kedvelt testmozgást is!

Emellett lényeges lenne a napi minimum 7 órás pihentető alvás, és a megfelelő vitaminbevitel.

Immunrendszerünk megfelelő működéséhez szükséges vitaminok: A, B6, C, D és E vitamin, a folsav, továbbá a fertőzések elleni védekezésben fontos szelén, réz, cink és vas.