Lehangoltság, szorongás, súlyfelesleg

A hidegben sem kell feltétlenül beszorulni az edzőterem falai közé – sőt a téli hangulati mélypontokon is úrrá lehet az ember, ha a szabadban sportol. Ennek egyrészt a természetes fény az oka, másrészt pedig az, hogy a természet részévé válva rádöbbenhetünk, hogy a tél rengeteg szépséget is kínál. A rendszeres mozgás csökkenti a stresszt, a szorongást, a depressziót, a magányosság érzését. A mozgás növeli önbecsülésünket, önbizalmunkat, megváltoztatja pszichés állapotunkat és társas kapcsolatainkat. A testmozgás növeli az állóképességet és az izomerőt, valamint gátolja a túlzott súlygyarapodást.

Vegyük például a korcsolyázás élettani hatásait: fokozza a stresszel szembeni ellenálló képességet, serkenti a vérkeringést, segíti a légzőrendszer és az immunrendszer működését, valamint számos krónikus betegség rehabilitációjában is hasznosnak bizonyult már.

 

Asztma esetén

Ha asztmával küzd, sem kell kerülnie a szabadban való testmozgást, csak érdemes odafigyelni egy-két dologra. A hideg levegő száraz. A száraz levegőn való testmozgás pedig bronchospasmust (léghólyagok erőteljes összehúzódása) okoz. Az asztmások körülbelül 70-90 százalékánál, míg a nem asztmások 10 százalékánál fordul elő a testmozgás által kiváltott bronchospasmus. Ha síelni vagy snowboardozni készül, legyen Önnél szájmaszk, mely megőrzi a kilélegzett levegő nedvességtartalmát. Ennek hiányában, mikor csak lehet, takarja be a sálával a száját és orrát, valamint figyeljen a vakáció alatt is a gyógyszerek pontos adagolására!

 

Csontritkulás ellen

Nagyon sok aktív korban lévő, de már ötvenen túli embert és időseket sújtó probléma, a csontritkulás. Ez a probléma hatékonyan kezelhető nordic walkinggal és sífutással, és nemcsak a betegség kialakulása, hanem súlyosabbá válása is megelőzhető. A csontok terhelés hatására hasonlóan képesek megerősödni, mint az izmok, mert a kalcium csak olyan mértékben épül be a csontba, amilyen mértékben azt megterheljük. A sífutás vagy a nordic walking folyamán kialakított izomköpeny védi a csontot ezért, bár a csontritkulásban szenvedő betegek valóban kevés sportot űzhetnek – ezt a kettőt kifejezetten ajánlják számukra a szakorvosok.

 

Bármilyen téli sportot is választunk, mindenképpen figyeljünk oda a megfelelő, réteges öltözködésre, az alapos bemelegítésre, és a fokozatosságra. Ne hajtsuk túl a szervezetünket, keressük meg a szívünkhöz közeli téli sportot, és élvezettel végezzük, amikor csak tehetjük!

Télen is figyeljünk a megfelelő, vitamindús táplálkozásra (ajánlott akár 3-4 havi-, kúraszerű vitaminpótlás is), továbbá a megfelelő folyadékbevitelt se hanyagoljuk, hiszen télen is nagyon fontos szervezetünk megfelelő hidratáltsága.