Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Paleolit „diéta” - tények és tévhitek

Napjainkban egyre többet halljuk a „paleolit diéta” kifejezést, megszámlálhatatlan internetes oldalon, fórumokon olvashatunk a módszer lényegéről, mit ehetünk, mit nem…

Számos tévhit, és félreértésre okot adó momentumot találhatunk, amit nem árt tisztázni, mielőtt valaki bele vetné magát a drasztikus változtatásokba. A paleolit „rajongótábor” egyre bővül, ugyanakkor vannak „támadói” is, akik a diéta hatékonyságát megkérdőjelezik, illetve bizonyos részleteit elítélik.

Ebben a cikkben szeretnék „tiszta vizet” önteni a pohárba a paleolit étrend néhány elemével kapcsolatosan.

„A paleolit táplálkozás lényege a visszatérés a kőkori étrendhez. Mivel a gabonafélék és a tejtermékek csupán az utóbbi tízezer évben váltak az ember táplálékává, ezeket egyrészt nem tudjuk megemészteni rendesen, másfelől túl nagy szénhidrát terhelést jelent a szervezetnek, s ez a civilizációs betegségek fő okozója”  - írja Szendi Gábor a könyvében.

Alapvetően elmondható napjaink nyugati társadalmáról, hogy mérhetetlen mennyiségű cukrot, finomított lisztet, egyéb egyszerű szénhidrátokat fogyaszt, ami valóban megterheli a szervezetet, és számos betegség kialakulásában jelentős szerepet játszik (elhízás, 2-tipusú cukorbetegség, magas vérnyomás, metabolikus szindróma…). Ezt csak tetézi a mozgásszegény életmód, valamint a jelenkor elvárásaiból adódó állandó stressz.

Felnőtt korban egyre több embernél jelennek meg a laktóz-, illetve a glutén-érzékenység tünetei is, melyek a fizikai kellemetlenségek mellett sok pszichés problémát is generálnak.

Elsősorban ezen (testi-, lelki-) problémák kiküszöbölése érdekében fontos a csökkentett szénhidrátbevitel, valamint a tejtermékek és a glutént tartalmazó élelmiszerek étrendből való kiiktatása. (Az étrendből el kell hagyni minden olyan ételt, amely búzát, árpát, zabot vagy rozst tartalmaz).

A paleolit táplálkozás kiiktatja a magas fehérje tartalmú hüvelyeseket is, mert lektin található bennük, ami mérgező, áteresztővé teszi a bélfalat, és az így átjutó emésztetlen fehérjék autoimmun folyamatokat és idegrendszeri problémákat idéznek elő.

Ezek a nagyon szigorú megszorítások kevés ember számára tartható elvárásokat támasztanak. Itt hangsúlyoznám, hogy a teljes szigor abban az esetben adekvát, ha a fent említett ételcsoportokkal szembeni érzékenység valóban fenn áll. Abban az esetben, ha glutén-érzékenység nem áll fenn, nyugodtan fogyasztható heti 1-2 alkalommal teljes kiőrlésű pékáru, vagy durum tésztából készült étel.

Tejtermékek kapcsán is tehető némi engedmény. Alapvetően a kemény sajtok mértékkel történő fogyasztásával megengedő a paleolit étrend, de a savanyított tejtermékek, - mint a kefír, natúr joghurt -szintén bevehető alkalmanként a paleolit táplálkozásba, sőt fogyaszthatunk néha laktóz-mentes túrót is.

A hús- és a zsírfogyasztás minden további nélkül megengedett ebben az étrendben. Itt is érdemes pontosítani egy-két momentumot. A hús, az friss csirke, hal, marha, disznó,…hús legyen, lehetőleg sütve, főzve, grillezve készítve! Hanyagoljuk a panírozást, rántást, és a mirelit áruk fogyasztását! Továbbá érdemes kerülni a felvágottak nagy részét is, hiszen ezekben sokszor több az adalék anyag, mint a hús.

Zsírok fogyasztása esetén is legyünk mértéktartóak (főleg, ha az egészségesnek mondott táplálkozásunk mellé nem társul rendszeres fizikai aktivitás)! A kemény sajtok fogyasztása megengedett, de tudjuk azt, hogy ezeknek is nagyon magas a zsírtartalma, így túlzásokba ne essünk ezen a téren sem! A tojás fogyasztása heti 3-4 darabnál ne legyen több!

A paleolit étrend egyéb előnyeinek, hátrányainak tárgyalását folytatom következő cikkemben.

Ne feledjük, ez nem egy „időszakos diéta”, ez egy életmód/életforma, amit hosszú távon, következetesen érdemes folytatni. Természetesen ez esetben sem hagyhatom ki az étrend betartása mellett folytatott, rendszeres testmozgás nélkülözhetetlen szerepének hangsúlyozását.

Táplálkozási tanácsokért, személyre szabott életmód programok összeállításáért forduljon hozzám bizalommal.

Hart Nikolett

Az Oxygen Medical humánkineziológusa

5 Tovább

A nem megfelelő diéták és fogyókúrák veszélye

Már a kúra szó maga is sok félreértésre ad okot. Mert ha valamit kúraszerűen csinálunk, az azt feltételezi, hogy a folyamat egy idő után befejezhető, és visszaállhat a korábbi állapot. Csakhogy ilyenkor a leadott kilók is gyakran visszakúsznak.

A túl gyorsan megkezdett, drasztikus fogyókúrák azonban komoly veszélyekkel is járhatnak. Időt kell hagyni a szervezetnek a fogyásra, hisz a testsúlygyarapodás sem egyik napról a másikra történt!

A nagyon alacsony energiabevitelre, a koplalásra a szervezet az izomfehérjék lebontásával reagál, a „zsírpárnák” csökkentése helyett. Ezért az egészséges diéta egyik legfontosabb ismérve az alapanyagcseréhez szükséges minimális kalóriabevitel!

A nem megfelelően összeállított diéta tápanyaghiányokhoz vezethet. Ez attól függ, hogy melyik fogyókúrás diéta milyen élelmiszert, illetve tápanyagot tilt vagy enged. (erről további  cikkeinkben még beszélünk)

A divatos diéták többsége egyoldalú étrend. Hiába szeretné a testsúlyát hatékonyan és gyorsan csökkenteni, a szervezetnek szüksége van a tápanyagok – a szénhidrátok, a fehérjék és a zsírok – megfelelő arányára, vitaminokra és ásványi anyagokra. Az energiaszegénység és a tápanyaghiány nem ugyanazt jelentik. A szénhidrát- vagy fehérjementes napok ezért nem hoznak látványos eredményt. Sem a mennyiségi, sem a minőségi éhezés nem vezet tartós megoldáshoz.

Ezek a diéták nem tudományos alapokon, hanem véletlenszerűen működnek. Akiknek egy adott diéta “bejön”, az legtöbbször annak köszönhető, hogy az “engedélyezett” tápanyagok megfelelnek szervezete pillanatnyi igényének. Vagy egyszerűen a test sorvadásának köszönhető a fogyás. Ezek a fogyókúrák nem adnak mintát a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz, ezért hosszú távon nem is nagyon tarthatóak. A kúra végeztével ismét megjelenik a túlsúly, emelkedik a testzsír-százalék, és létrejön a jójó-effektus.

A hatékony diéta ismérvei

  • személyre szabott energiabevitelt határoz meg
  • meghatározza az egyén számára szükséges tápanyagok mennyiségét és arányait (szénhidrát, fehérje, zsír)
  • kielégíti a mikrotápanyag szükségletet (vitaminok, ásványi anyagok)
  • figyelembe veszi az egyén tápanyagokkal szembeni toleranciáját, igényeit, szokásait
  • változatos és könnyen betartható
  • nem ígér gyors, lemondás nélküli eredményeket, hanem egy élethosszig tartható, egészséges életmódot határoz meg

A kísérletezés veszélye azonban elkerülhető, ha megfelelő, tudományos alapokon nyugvó információval rendelkezik adott személy. Ehhez nyújtok Önnek maximális segítséget az Oxygen Medical humánkineziológusaként.

Személyre szabott életmódorvoslás felmérések és életmód programcsomagok összeállításával könnyen és hatékonyan tudjuk (közös erőfeszítéssel) megvalósítani az Ön által kitűzött célokat. Szeretném, hogy minél több ember jusson alapos ismerethez az egészséges életmód, testmozgás, és táplálkozás terén.

Hart Nikolett

0 Tovább

Téli vitaminpótlás természetes módon


Télen is friss zöldségeket, gyümölcsöket fogyasszunk, vagy inkább vitaminpótlókhoz nyúljunk? Ismerjük meg a vitaminokat, fogyasszuk őket tudatosan, és csak akkor pótoljuk, ha az tényleg szükséges.

A vitaminok elengedhetetlenek egészségünk megőrzéséhez, jelenlétük a táplálékban létfontosságú. A téli hónapokban jóval kevesebb fajta friss zöldség és gyümölcs közül válogathatunk ugyan, de egy kis odafigyeléssel olyan menüt állíthatunk össze, amellyel természetes módon juttathatunk vitamint a szervezetükbe. A zöldségfélék sok vitamint, ásványi anyagot, nyomelemet és rostanyagot is tartalmaznak, természetes módon szabályozzák az emésztést, de mivel nem tartalmaznak sok energiát, nem hizlalnak. Napi többszöri fogyasztásuk ajánlatos. Minden évszakban a saját éghajlati körülményeink között hozzáférhető ételek a leghasznosabbak, ugyanis ezekben koncentrálódik leginkább az a vitamin, amire szükségünk van. A természetes alapanyagokban lévő vitaminok sokkal könnyebben alakítják ki a szervezet ellenálló képességét, így nem szükséges mesterségesen, kapszulák szedésével pótolni azt. A felszívódásra is oda kell figyelni, tehát megfelelő mennyiségű víz és zsiradék is legyen a szervezetben, ami nélkülözhetetlen a vitaminok beépüléséhez.

Milyen vitaminokra van szüksége (naponta) egy (átlag) embernek télen?

Az immunrendszer erősítésére és a légúti fertőzések megelőzésére antioxidáns, sejtvédő és a sebgyógyulást elősegítő hatása miatt kiemelkedő szerepe van a megfelelő mennyiségű C vitamin fogyasztásnak, amit például alma, gránátalma, citrom, savanyú káposzta, fekete retek, sütőtök, hagyma vagy cékla formájában érdemes bevinni szervezetünkbe. Az A, C, E vitaminok mellett még a B vitamin is nagyon fontos a téli időszakban.

Gyógyszer a természetből: csipkebogyó, a C vitaminbomba

A népi gyógyászatban már régóta jól ismert a csipkebogyó, amit a természetben saját kezűleg is szedhetünk. Mielőtt megvennénk a következő doboz C vitamint, kóstoljuk meg a csipketeát, amit sose forraljunk fel, hanem fél napig áztassunk. Leginkább az influenza és a meghűléses betegségek kezelésére használják, de fontos szerepet játszik a kollagén termelésben, valamint a csontozat, a fogak és a bőr egészségének megőrzésében is. Segíti a vas felszívódását, ily módon megelőzve a vérszegénységet, és antioxidáns hatása miatt megköti a káros szabadgyököket. Jelentős mennyiségben K vitamint is tartalmaz, ami megelőzi a vérzékenységet, és a máj funkcionális zavarait.

A cékla

Rendkívül gazdag folsavban, C, B1, B2, B6 vitaminokban, béta-karotinban, emellett tartalmaz vasat, szilíciumot, káliumot, rezet, nátriumot, magnéziumot, foszfort, bórt, mangánt, jódot, ként és kobaltot, lítiumot és stonciumot. Serkenti a vérképzést, növeli az ellenálló-képességet, támogatja a nyirokrendszer működését. Jó hatással van az emésztőrendszerre, normalizálja a vérnyomást, vízhajtó és méregtelenítő hatású. Mivel fogyasztásával elkerülhető a táplálék és a toxikus anyagok hosszas időzése a gyomorbélcsatornában, csökkenti az ebből eredő különböző betegségek kockázatát, meggyorsítja a mérgek és a salakanyagok eltávolítását.

A jótékony feketeretek

A feketeretket a magyar népi orvoslásban gyógynövényként is számon tartják. Gyógyító célú alkalmazásának egyik területe az epebántalmak (epekő, epeúti pangás) kezelése, a másik a köhögés és tuberkulózis elleni alkalmazás. A fekete retek táplálkozási értékét főként C vitamin-, foszfor-, kalcium- és vastartalma adja, emellett fehérjét, szénhidrátot és növényi savakat is tartalmaz. A fekete retek vitamintartalma többnyire háromszorosa a fehér fajtáknak. Lúgossága folytán segít az egészségtelen anyagcseretermékek eltávolításában, magas káliumtartalma miatt vízhajtó hatású.

Mi mindenre jó az alma?

Az alma tartalmaz A, B és C vitaminokat, foszfort, káliumot, kalciumot, magnéziumot és vasat. Vértisztító, májtisztító, vesetisztító. A magas pektintartalom az alma talán legismertebb tulajdonsága. A pektin különleges szénhidrát, amelyet az emberi szervezetben lévő enzimek nem tudnak lebontani, viszont az emésztőrendszerben élő baktériumok olyan vegyületekké alakítják, amelyek védik a bélnyálkahártya felületét és elősegítik annak egészséges működését. A pektin meggátolja a táplálékkal bejutott cholesterol felszívódását a véráramba, ezáltal csökkenti a vérzsírt is. A tapasztalatok szerint az alma tehermentesíti a vesét, csökkenti a vesekő- és húgysavképződést és szerepet játszik a mérgező nehézfémek kiürülésének elősegítésében is (ólom, higany, egyéb nehézfémek), így véd a daganatok, elsősorban a vastagbélrák ellen. Az alma ezen felül 50 százalékkal több antioxidáns hatású A vitamint tartalmaz, mint a narancs, így amellett, hogy lassítja az öregedési folyamatokat, még segít a meghűléses betegségek megelőzésében, a fertőzések távoltartásában is.

Gránátalma

A gránátalma nagy mennyiségben tartalmaz polifenolokat, C vitamint, flavonoidokat, növényi ösztrogéneket, B5 vitamint és káliumot, gyümölcscukrot és leggazdagabb forrása az ellagsavnak nevezett természetes anyagnak. Elsősorban érelmeszesedés és magas vérnyomás megelőzésére ajánlják. A legújabb kutatások szerint a gránátalma segíthet számos rákbetegség megelőzésében és kezelésében, képes a vér káros koleszterinszintjét csökkenteni és egyúttal korlátozza a cukor felszívódását a belekben, ezért a cukorbetegség megelőzésében is szerepe lehet. Kutatások szerint a gránátalma levének háromszor akkora az antioxidáns hatása, mint a vörösbornak vagy a zöld teának.

Sütőtök

Gazdag béta-karotinban, amely a szervezetünkben A vitaminná alakul. Ezen kívül C, E vitaminforrás, a magja magnéziumot, káliumot és B vitamint tartalmaz. A benne lévő antioxidánsok, a szelén, a vitaminok, és a Q10 koenzim hozzájárulnak szervezetünk gyors regenerálódásához, a szabad gyökök megkötésével pedig lassítják az öregedési folyamatokat. Magas vastartalma miatt nőknek különösen ajánlható. Erősíti az immunrendszert, rákmegelőző hatású. Serkenti a bélmozgást, támogatja a máj méregtelenítését és regenerálódását, ezenkívül allergia és bőrpanaszok ellen is javallott.

Déligyümölcsök

A citrom, a grapefruit, a kiwi, a mandarin és a narancs kiemelkedően magas C vitamitartalmúak, de B1, B2 vitamin és kálium is található bennük. A banánnak magas a szénhidráttartalma, de ezt a gyümölcsöt se hagyjuk ki étrendünkből, mert nem emeli gyorsan a vércukorszintet, glikémiás indexe 50-70%. Fontos B1 vitamin, folsav, biotin, kálium, kálcium, magnézium, réz- és cinkforrás. A déligyümölcsök nyersen fogyasztva a legértékesebbek, készíthetünk belőlük szörpöt, kicsavart levükből üdítőitalt, turmixot, és felhasználhatjuk őket gyümölcssalátákhoz is. A citrom levének fertőtlenítő, csontfejlesztő, anyagcserezavarok elleni és érelmeszesedést gyógyító hatása is közismert.

Aszalt gyümölcsök és olajos magvak

Hetente többször iktassunk étrendünkbe szárított gyümölcsöket, olajos magvakat, diót, mogyorót, mandulát, pisztáciát. Elsősorban vízben oldódó B1 és B2 vitamintartalmukat kell kiemelni, emellett értékes növényi eredetű fehérje- és élelmirost-források. Magas zsír- és szénhidráttartalmuk miatt egyszeri alkalommal ne együnk belőlük sokat. Az ásványi anyagok közül a kálium, a foszfor és magnéziumtartalom a jellemző.

Száraz hüvelyesek

A sárgaborsó, a lencse és a bab hasonlóak az állati eredetű komplett fehérjékhez, így kiváló húspótlók. Magas B1, B2 és E vitamintartalmuk mellett kálium-, kalcium-, foszfor-, magnézium-, vas-, mangán-, cink- és szelénforrások. Fogyasztásuk heti szinten ajánlott.

A tudatos étrend összeállításával tehát sokat tehetünk a téli időszakban egészségünk megőrzéséért, mivel a zöldségfélék frissítik a testet, javítják a közérzetet, késleltetik az öregedést és támogatják az immunrendszert.

A vitaminhiány tünetei

  • Az A vitamin hiányának lehetséges tünetei: étvágytalanság, szembántalmak, fertőzések, a szaglás elvesztése, bőrbántalmak, pl. ekcéma.
    Forrásai: máj, sárgarépa, tojás, sárga gyümölcsök, sárgarépa.
  • A B6 vitamin hiányának lehetséges tünetei: bőrgyulladás, hajbántalmak, korpásodás, a száj kipárlása és berepedezése, izomgörcsök, idegesség, vízvisszatartás.
    Forrásai: sörélesztő, búzakorpa, búzacsíra, máj, vese, marhahús, káposzta, tojás.
  • A C vitamin hiányának lehetséges tünetei: étvágytalanság, zúzódások, fáradság, gyomor- és bélbántalmak, hajhullás, orrvérzések, lassan gyógyuló sebek és törések.
    Forrásai: zöld- és leveles főzelékfélék, citrusfélék gyümölcsei, a bogyós termések, paradicsom, paprika, kelvirág, édesburgonya.
  • A D vitamin hiányának lehetséges tünetei: angolkór, csontlágyulás, csontritkulás, fáradság, izomgörcsök.
    Forrásai: halmájolaj, szardínia, hering, tonhal, lazac, napfény.
  • Az E vitamin hiányának lehetséges tünetei: izomsorvadás, szaporodási problémák.
    Forrásai: búzacsíra, szójabab, növényi olajok, brokkoli, spenót, gabonamagvak, tojás, kelbimbó, korpás búza.
  • Az F vitamin (linolsav, linolensav) hiányának lehetséges tünete az ekcéma.
    Forrásai: növényi olaj, dió, mandula, avokádó.
  • A K vitamin (menadion) hiányának lehetséges tünete pl. a gyakori orrvérzés.
    Forrásai: joghurt, szójaolaj, halmájolaj, tengeri hínár.
0 Tovább

Életmód Orvoslás

blogavatar

A civilizált világban a legnagyobb problémát jelentő betegségek többsége életmód-alapú. Az Életmód Orvoslás a különböző egészségügyi problémák kezelésében kínál étkezésen, mozgáson, stressz-menedzsmenten és más életmód tényezőkön alapuló kezelést.
- Testsúlycsökkentés
- EgészségPontok
- Életmód Orvoslás
- énEgészségem