Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Paleolit étrend inzulinrezisztenciában, PCOS-ben

Hamár Paleo, nézzünk bizonyos betegségeket, mikor,hogy alkalmazható?!

Előző bejegyzéseim egyikében a “könnyített palo” étrendről írtam, amely abban az esetben alkalmazható, ha valaki alapvetően csak súlycsökkentés céljából szeretne változtatni az értrendjén, de egyéb betegség, vagy laktóz-, illetve gutén-érzékenység nem áll fenn nála.

A paleolit étrend a diabetológiában nem elfogadott, viszont az eredményei alapján - nagyon sokszor - annál sokkal célravezetőbbnek mutatkozik.

A paleosok között elterjedtek olyan téves elképzelések, hogy inzulinrezisztenciában nem kell számolni a CH (szénhidrát) grammokat, sőt, minél kevesebb CH-ot eszik, annál jobb. Azonban inzulinrezisztenciában a paleolit étrendet az inzulinrezisztenciának megfelelő szigorú szempontok szerint kell felépíteni. Tehát továbbra is 3 óránként kell étkezni és továbbra is számolni kell a bevitt CH grammokat! Ráadásul az inzulinrezisztencia+paleo étrendet a májat tehermentesítő étrend vázára felépítve 3-as kombinációjú étrendet kapunk, amely ötvözi a nyugati orvoslás, a paleo étrend és a keleti orvoslás tudását.

Miért a paleo?

Az ősemberre és az evolúcióra történő - sok szempontból támadható - hivatkozás helyett érdemes a kórós élettani működések normalizálódását szem előtt tartani. A paleolit étrend megszünteti a szivárgó bél szindrómát, tehermentesíti az immunrendszert, a hasnyálmirigyet és az emésztőrendszert. Így a szervezet "fellélegezve" végre elkezdheti regenerálni, meggyógyítani önmagát. A paleolit étrend egy tehermentesítő étrend. Úgy is mondhatnánk, hogy ha rengeteg felesleges követ pakolt a hátizsákjába és a cipeléstől sajogva fáj a háta, nos, akkor ne fájdalomcsillapítót vegyen be, hanem pakolja ki végre a köveket a zsákból.

Mi az áteresztő bélszindróma?

A megemésztett tápanyagok felszívódása a szorosan egymáshoz kapcsolódó bélnyálkahártya sejtek kesztyűujj-szerű bélyholyhain át történik. A bélbolyhok felszínén szigorúan őrzött "kapuk" vannak, amelyeken át csak a szervezet számára hasznos anyagok juthatnak be a vérkeringésbe. A toxikusak a bél üregében maradnak és a széklettel távoznak.

A glutén, lektin, szaponin tartalmú ételek az egymáshoz szorosan kapcsoló bélhámsejtek között mikroszkópikus réseket - kóros felszívódási kapukat - nyitnak, amiken keresztül a mérgező és az immunológiailag káros anyagok immár akadálytalanul jutnak be a vérkeringésbe. A vérárammal az összes szervünkhöz odajutó káros anyagok folyamatosan terhelik, betegítik a testünket.


Mit hagyjon el az étrendjéből?

  • gabonák: búza, rozs, árpa, zab (glutén)
  • krumpli, kukorica, szója  (szaponin)
  • hüvelyes zöldségek: bab, borsó, lencse, földimogyoró (lektin)
  • tejtermékek: tej, kefír, joghurt, lágy sajtok, túró, tejföl, tejszín (A1 béta kazein, laktóz, marhainzulin) fogyaszthatóak: félkemény, kemény sajtok, vaj


Mit fogyasszon mértékkel?

  • gyors felszívódású szénhidrátokat: gyümölcsök, gyümölcslevek, paleo sütemények
  • nagy szénhidráttartalmú ételek: sütőtök, gesztenye

A gyors felszívódású szénhidrátok és a nagy szénhidráttartalmú ételek túlzott inzulintermelésre kényszerítik, folyamatosan csúcsra járatják a hasnyálmirigyet.

Minden inzulinrezisztenciás ugyanúgy regál erre a típusú étrendre?

A kontroll vércukorterhelés inzulinszintekkel vizsgálat alapján a 3-as kombinációjú tehermentesítő étrend mellett az inzulinrezisztenciások nagy részénél általában elég a napi 100-130g szénhidrát bevitele. Ugyanakkor néha szükséges emelni a napi CH mennyiségét. A helyesen végzett tehermentesítő étrend mellett úgy látszik, hogy csökken a szervezet CH igénye, kevesebbel is hatékonyan működik. A mennyiség függ a testalkattól, az illetőre jellemző szénhidrát-anyagcsere gyorsaságától, a betegség fennállásának idejétől, az egyéb társuló betegségektől, a folyamatos stressz-terheléstől, az alvás minőségétől, és nagyban az edzettségi szinttől, vagyis egyénenként változó.

Inzulinrezisztenciában a bevitt napi szénhidrátmennyiséget csak fokozatosan, hetente, és az egyes étkezéseknél előírt bevitellel arányosan szabad csökkenteni, különben rosszul lesz. Inzulinrezisztenciában a test "külső szénhidrát tápegységről" működik, tehát a szénhidrátok drasztikus lecsökkentése a vércukorleeséseket gyakoribbá teszi és az amúgy is emelkedett inzulinszintet tovább emeli. A szervezet napi CH igénye hosszú távon változhat, tehát legalább évente ellenőrizni érdemes.

Mit lehet enni?

  • hús, hal, tojás
  • állati és növényi zsiradék
  • alacsony cukortartalmú gyümölcs, zöldség
  • olajosmagvak (a földimogyorón kívül bármelyik) mértékkel

Zsíradékokról röviden:

  • Szabadon ehető: vaj, nyers salátákhoz: extra szűz olívaolaj, sütéshez: kókusszír, disznó-, kacsa-, libazsír
  • Nem: margarin és egyéb növényi olajak

Ha segítségre van szüksége egy új életmód kialakításában (ami személyre szabottan tartalmazza a megfelelő táplálkozás-, testmozgás-, és stresszkezelési ajánlásokat), keressen fel bízalommal az Oxygen Medicalban, és segítek Önnek.

Hart Nikolett

Az Oxygen Medical humánkineziológusa

0 Tovább

Fogyjunk saját akaraterőnkből!

Manapság minden nőknek szánt hetilap, számos reklám, hirdetés, és internetes bejegyzés arról szól, hogyan tudjuk elérni az ideális testsúlyt, hogyan lehetünk szépek, és kívánatosak.  Sok esetben találkozhatunk olyan csábító ajánlatokkal, melyek gyors, látványost fogyást eredményeznek, egy kapszula szedésével, rövid „divat diétákkal”, vagy éppen zsírleszívással, plasztikai beavatkozásokkal.

Persze, az ember alapvetően „lusta genetikájú”, előszeretettel választja a kényelmes – bár kicsit költségesebb – megoldásokat. Sokszor bele sem gondolunk, hogy ezekkel a módszerekkel esetleg több kárt okozunk magunknak, mint amennyi hasznot hozna a dolog.

Olvassuk a kifejezéseket, „lúgosítsunk”, „káposztaleves-kapszula”, „gyors fogyás 10 lépésben”, „fenék implantátum”, „zsírleszívás”…és még sorolhatnám.

El kell hogy keserítsem az olvasókat, ezek egyike sem jelent megoldást a hosszú távú karcsúság elérése, és megtartása szempontjából.

A gyors, „divat diéták” mindegyikének megvan a hátulütője. Rövid távú, drasztikus fogyás érhető el velük, ugyanakkor a szervezetben hiánybetegségek alakulhatnak ki, erőteljes hangulatingadozásokkal számolhatunk, és a diéta befejeztével több kiló fog visszaszaladni ránk, mint amennyit sikerült „leszenvedni” magunkról.

A csábító „kapszulás megoldás” – eltekintve attól, hogy a pénztárcát is jelentősen megterheli – már pár hónap alatt gyomor-, bélrendszeri problémákat okozhat. Ezek a kapszulák különféle hatóanyagokkal fokozzák az anyagcsere folyamatokat, sokszor eredményeznek hasmenést, irritálják a bélhártyát és felborítják a bélflóra egyensúlyát. Ennek következtében a szervezet vitaminegyensúlya is megborul, immunrendszerünk is legyengül, és gyulladásos folyamatok alakulnak ki az emésztőrendszerben. Lehet, hogy leadunk pár kilót (persze ezt is csak a kúra időszakára, mert utána visszajönnek a nem kívánatos zsírpárnák), de érdemes végig gondolnunk, hogy ilyen áron megéri-e?!

A zsírleszívás, plasztikai beavatkozások szintén látványos eredményekkel kecsegtetnek, de itt is csak átmeneti megoldást találunk a problémára, ha a műtétet követően a megszokott életmódunkat folytatjuk.

Felejtsük el ezeket a módszereket!

Hatékony és hosszú távú eredmény egyetlen módon érhető el, méghozzá úgy, ha pénztárcánk helyett akaraterőnket és kitartásunkat vesszük elő. Miért fizetnénk méreg drága pénzeket, ha saját magunk – önerőből - is képesek vagyunk elérni kitűzött céljainkat?

Elhatározással és életmódváltással csodákra vagyunk képesek, - elérhetjük céljainkat -, de azt tudnunk kell, hogy ez nem megy egyik napról a másikra!

Meg kell fogalmaznunk egy hosszú távú célt, és azon belül kisebb részcélokat. Ezt követően tudatosan összeállítani étrendünket, és rendszeresíteni életünkben a testmozgást. Tudom, sokszor nagyon nehéz elkezdeni ezt az új utat, megtenni az első lépéseket, de ha a célunk elég konkrét, és megvan az elszántságunk, akkor két hét alatt szervezetünk megszokja az újonnan bevezetett életmód elemeket, és máris könnyebben, lendületesebben haladhatunk tovább a kijelölt úton. 

Munkám során sok fogyni vágyó pácienssel találkoztam már, segítettem nekik elindulni az úton, és azt tapasztaltam, hogy a kezdeti nehézségeken túllendülve nőtt az önbizalmuk, elszántságuk, és már nem szenvedésként élték meg a testsúlycsökkentéshez szükséges életmódbeli változtatásokat, hanem élvezettel alkalmazták azokat a mindennapokban.

Ha Ön hasonló cipőben jár, és elhatározta, hogy változtat életén, csak nem tudja, hogyan fogjon hozzá, keressen fel bizalommal az Oxygen Wellness Központokban található Medical részlegen, és segítek Önnek!

Meghatározzuk céljait, felmérjük aktuális állapotát, és személyre szóló programcsomagok összeállításával segítjük Önt céljai megvalósításában.

 

Hart Nikolett

Az Oxygen Medical humánkineziológusa

0 Tovább

Ha nem megy egyből, kezdjük fokozatosan!

Diéták, étrendek tömkelege olvasható különböző újságokban, könyvekben, interneten, ellentmondó információkat találunk sok helyen. Belekezdünk az egyikbe, majd megpróbáljuk a másikat, hogy leadjunk néhány kilót, majd sokszor elkeseredetten adjuk fel a próbálkozásokat.

Előző bejegyzésemben a paleolit étrend (életmód) alkalmazását ajánlottam, hiszen hosszú távon valóban látványos, és maradandó eredményeket érhetünk el vele. Ám ehhez az életmódhoz igen erős akaraterő és kitartás szükséges. Ha már elhatároztuk, hogy teszünk annak érdekében, hogy csökkentsük testsúlyunkat, de még nem érezzük az erőt magunkban, hogy ilyen szigorú életmódváltásba kezdjünk, vagy nem tudjuk/akarjuk a paleolit étrendet követn, akkor első lépésben kezdjünk el apránként figyelni a táplálkozásunkra!

Alábbiakban felsorolom mi az, amit fogyaszthatunk, és mi az ami “mellőzendő” a súlycsökkentés céljával folytatott táplálkozásban.

A(z) Elhízás diétájában JAVASOLHATÓ élelmianyagok:

  • gabonafélék, teljes kiőrlésű liszt, ebből készült kenyerek, péksütemények, tészták, korpával, magvakkal dúsított kenyér és péksütemények, barna rizs, durum tészta, gabonapelyhek, hajdina, köles, búza- és zabkorpa, nem cukrozott müzlik
  • zöldség és főzelékfélék, gombák, hüvelyesek
    saláták zsírszegény (pl. joghurtos, ecetes, kefíres, citromleves) öntettel, párolt, rakott, töltött zöldfőzelékek, habart főzelékek, savanyúságok,
  • burgonya, kukorica alkalmanként max. 20-25 dkg-nyi mennyiségben, hüvelyesek alkalmanként max. 15 dkg-nyi mennyiségben
  • gyümölcsök
    friss asztali gyümölcsök (a magasabb cukortartalmú gyümölcsökből, pl. banán, szőlő alkalmanként max.10 dkg mennyiség fogyasztható)
  • olajos magvak (legfeljebb 1 maréknyi javasolható az étrend színesítésére)
  • zsiradékok
    növényi olajok (alkalmanként 1 teáskanálnyi mennyiségben)
  • húsok, hús-készítmények, hal
    szárnyashús bőr nélkül, sovány sertés-, marha- vagy borjúhús (pl. karaj, comb), vadhúsok, nyúl, saját levében eltett és paradicsomos halkonzervek, max. 20% zsírtartalmú felvágottak (pl. gépsonka, csemege karaj, baromfi virsli), zsírszegény (pl. párolt, főtt, grillezett, vaslapon, són, alufóliában sült) húsételek
  • tej és tejtermékek
    1,5% zsírtartalmú tej, kefír, natur joghurt, író, aludt tej, sovány és félzsíros túró,  sovány (max. 20% zsírtartalmú) sajtok (pl. Tolnai sovány, Köményes, Óvári)
  • tojás hetente max. 4 db zsírszegényen elkészítve (pl. főtt, buggyantott)
  • édességek kerülendőek, helyettük inkább gyümölcsök, gyümölcszselék, alkalmanként max. 3 dkg étcsokoládé
  • italok
    víz, ásványvíz, tea, kávé, zöldség- és 100%-os gyümölcslé (alkalmanként 2-3 dl mennyiségben), vízzel, sovány tejjel készült turmix, alkalmanként max. 2 dl száraz bor

A(z) Elhízás diétájában KERÜLENDŐ élelmianyagok:

  • gabonafélék, kenyér, péksütemény
    finomított liszt, ebből készült kenyér, péksütemények, 4 tojásosnál magasabb tojástartalmú tészták, vajas kifli, édes és vajas tésztából készült péksütemények (pl. kakaós csiga), tepertős pogácsa, kalács
  • bő olajban sült, hagyományos rántással sűrített zöldfőzelékek, majonézes saláták, majonézes zöldségkrémek (pl. padlizsánkrém)
  • szirupos kompótok, befőttek, cukrozott gyümölcslevek, nektárok aszalt gyümölcsök (alkalmanként 3-4 dkg mennyiségben), , lekvár (alkalmanként max. 2 teáskanálnyi mennyiségben)
  • zsiradékok: szalonna, sertés-, liba-, kacsazsír, majonéz
  • pecsenye kacsa és liba, olajos halkonzervek, angolna, bő olajban sült húsételek, szalonna, kolbász, szalámifélék (30%-nál magasabb zsírtartalmú felvágottak), velő, magas zsírtartalmú sertés-, marhahús (pl. csülök, dagadó), tepertő
  • tejszín, sürített tej, teljes tej, 20% zsírtartalmú tejföl, zsíros túró, 30%-nál magasabb zsírtartalmú sajtok (pl. ömlesztett sajtok, parmezán, camambert), tejszínes gyümölcsjoghurtok, zsíros tejpor
  • zsírban gazdag tojásételek (pl. szalonnás, kolbászos rántotta)
  • édességek
    tejszínes, vajas krémmel töltött sütemények, linzerek, tejszínes fagylaltok, nugátok, cukorkák, karamella
  • italok: szörpök, alacsony gyümölcstartalmú levek, nektárok, cukros üdítőitalok, tömény alkoholos italok, desszert borok


Kezdhetjük fokozatosan a változtatásokat, de kezdjük el!

Fontos, hogy a táplálkozás mellett, a rendszeres testmozgást is iktassuk be életmódunkba!

Ha szeretne személyre szóló programcsomagot, amiben táplálkozási-, testmozgással kapcsolatos-, illetve stresszkezelési útmutatásokat állítok össze Önnek, akkor keressen fel az Oxygen Medicalban! A programokban személyre szóló tanácsokkal és hatékony együttműködéssel tudjuk segíteni Önt céljai mielőbbi megvalósításában.

 

Hart Nikolett

Az Oxygen Medical humnkineziológusa

0 Tovább

Életmód Orvoslás

blogavatar

A civilizált világban a legnagyobb problémát jelentő betegségek többsége életmód-alapú. Az Életmód Orvoslás a különböző egészségügyi problémák kezelésében kínál étkezésen, mozgáson, stressz-menedzsmenten és más életmód tényezőkön alapuló kezelést.
- Testsúlycsökkentés
- EgészségPontok
- Életmód Orvoslás
- énEgészségem